پلاگین "Exploratory Testing" کروم

  تاریخ ارسال : ۱۳۹۵/۷/۲۳   تعداد بازدید : 74   گروه مطلب : سایر

پلاگین "Exploratory Testing" کروم

اگر همه ی تست های نرم افزاری توسط متخصصین تست انجام شود، که می دانند چطور تصاویر را ثبت کنند، از صفحه عکس بگیرند، گزارش مشکلات را به شکل مناسب تر و با فرمت یکپارچه به تیم سرور ارائه کنند و غیره، احتمالاً نیاز به پلاگین "Exploratory Testing" کروم نخواهید داشت. در غیر این صورت، ارزش این را دارد که بررسی ارائه شده توسط Ambily KK را ببینید.

Exploratory Testing یک روش عملی است که در آن در بیشتر تست، تست کنندگان تا حد ممکن کمتر درگیر برنامه ریزی هستند. با ظهور تکنیک های رهبری و عمومی شدن DevOps، تست ها توسط ذی نفعان بیشتری انجام می شوند که شامل مدیران، توسعه دهندگان و تست کنندگان می شوند. با درگیر شدن افراد بیشتر در تست، ابزارهای تخصصی قدیمی، کمتر مناسب هستند زیرا نیاز به دانش تخصصی و مهارتهایی در مکانیسم گزارش خطا دارند. در توسعه ی نرم افزار، جا برای ابزاری وجود دارد که نیاز به یادگیری شدید نداشته باشد و به تیم رهبری کمک کند تا بازده تست ها و باگ یابی را به شکلی افزایش دهد که برای شرکت کنندگان مفرح تر باشد. ابزار Exploratory Testing که یک پلاگین کروم از طرف مایکروسافت است، سعی در فراهم آوردن راه حلی برای این نیازمندی دارد.

نصب از طریق Marketplace

شما می توانید ابزار Exploratory Testing را از Visual Studio Marketplace و Chrome Web Store نصب کنید. شما باید marketplace را در کروم باز کنید و از جستجوی واژه ی "exploratory" در قسمت محصول " Visual Studio Team Services" استفاده کنید.


مورد Exploratory Testing’  را انتخاب کنید و بر روی Install  کلیک کنید تا ابزار نصب شود.

اتصال به TFS

ابزار Exploratory Testing از دو حالت مختلف پشتیبانی می کند; ‘Connected’  و  ’Standalone’. وقتی در حالت ‘connected’ هستید، ابزار به Team Foundation Server (TFS) یا Visual Studio Team Services (VSTS)  متصل می شود و اشیای کاری مستقیماً در TFS/VSTS ایجاد می شوند. در این مقاله ما به بررسی حالت connected می پردازیم و نشان می دهیم که چطور می توانیم باگهای پیدا شده را ثبت کنیم و تست های موردی را با استفاده از این ابزار ایجاد کنیم.

برای قرار دادن ابزار در حالت ‘connected’ بر روی آیکون پلاگین Exploratory Testing در کروم کلیک کنید تا به تنظیمات بروید. بر روی آیکون تنظیمات () در صورت انتخاب نبودن آن، کلیک کنید. گزینه ی Connected(TFS/VSTS)  را از Connection settings انتخاب کنید و آدرس سرور TFS را همانطور که در زیر نشان داده شده وارد کنید.
بر روی Next’ کلیک کنید تا به سرور TFS متصل شوید. اگر به سرور TFS متصل شده اید یا از طریق وب به TFS متصل هستید، ابزار سعی در تصدیق هویت نمی کند. در غیر این صورت سیستم از شما درخواست تأیید هویت می کند تا به سرور TFS متصل شود. در صورت نیاز، موارد درخواست شده را وارد کنید و ادامه دهید.

وقتی متصل شدید، ابزار تمام مجموعه پروژه هایی که به آنها دسترسی دارید را لیست می کند. می توانیم پروژه ی مناسب را از لیست مجموعه پروژه ها انتخاب کنیم.
پروژه های موجود در مجموعه ی پروژه های انتخابی به شکل درختی نمایش داده می شوند که مجموعه پروژه ی انتخابی در ریشه ی گره قرار دارد. لیست را باز کنید یا پروژه ای که قرار است Exploratory Testing بر رویش انجام شود را انتخاب کنید. این کار باعث نمایش تیم های ایجاد شده در پروژه می شود. یک تیم را انتخاب کنید تا آیتم های کاری در مقابل تیم ایجاد شوند. وقتی آیتم های کاری مثل باگ و وظایف ایجاد شوند، این در گزارش محصول مربوط به تیم انتخابی ثبت می شود.
اگر پروژه یا تیم های بسیاری دارید، می توانید از کادر Search  در نزدیکی لیست بازشوی مجموعه ی پروژه ها استفاده کنید تا پروژه/تیم را فیلتر یا پیدا کنید.

تیم پروژه را انتخاب و بر روی ‘Save’  کلیک کنید تا پیکربندی پروژه ی TFS را تکمیل کنید.

اگر نیاز است، می توانید این تنظیمات را با استفاده از گزینه ی Change  یا لینک ارائه شده تغییر دهید. اگر می خواهید به یک سرور TFS/VSTS دیگر متصل شوید یا می خواهید در حالت Standalone کار کنید، گزینه/لینک Disconnect  را انتخاب کنید.

اتصال به VSTS

Visual Studio Team Services (VSTS) یک TFS بر پایه ی cloud است که توسط مایکروسافت ارائه شده است. برای جزئیات بیشتر در مورد VSTS لطفاً به Visual Studio Team Services مراجعه کنید.

ابزار Exploratory Testing هر دوی TFS و VSTS را برای مدیریت آیتمهای کاری پشتیبانی می کند. می توانید به VSTS به همان شکلی متصل شوید که به TFS متصل می شوید.

به صفحه ی Connection Settings بروید، گزینه ی 'Connected (TFS/VSTS) را انتخاب کنید و آدرس VSTS را به عنوان آدرس سرور وارد کنید.
بر روی کلید ' Next کلیک کنید، که به صفحه ی تصدیق هویت می رود، همانطور که در زیر نشان داده شده است. اکانت مربوط به VSTS را وارد و تصدیق هویت کنید.وقتی  متصل شدید، ابزار یک لیست از پروژه ها را در بخش مجموعه ی پروژه ها نمایش می دهد. آدرس سرور VSTS که در پنجره ی ‘connection settings’  وارد کردید مربوط به یک مجموعه پروژه است، اما TFS یک سری مجموعه پروژه ی مرتبط با آن را خواهد داشت. همانطور که در زیر نشان داده شده، ما لیست بازشوی مجموعه پروژه ها را در صورت اتصال VSTS نخواهیم داشت. پروژه و تیمی را انتخاب کنید که قصد دارید Exploratory Testing را بر رویش انجام دهید.
بر روی Save’  کلیک کنید تا با VSTS متصل شوید.

نشست جدید

حالا که متصل شده اید، می توانید یک نشست جدید Exploratory Testing را شروع کنید. مرورگر کروم را باز کنید و به آن نرم افزار وب بروید که باید تست شود.

وقتی ابزار Exploratory Testing با TFS/VSTS متصل شد، یا در حالت Standalone استفاده می شود، (که شما قبلاً در بخش Connection Settings آن را انتخاب کرده اید)، آیکون Start Session   )  (  فعال خواهد بود.بر روی آیکون Start Session  کلیک کنید تا نشست تست شروع شود.
مثلاً ما از سایت  www.asp.netاستفاده می کنیم.

با شروع نشست، تمام آیکون های دیگر مانند عکس از صفحه و ضبط ویدئو فعال خواهند شد.


عکس گرفتن از صفحه

می توانیم با استفاده از آیکون Capture screenshot ( ) از صفحه ی نرم افزار عکس بگیریم. بر روی آیکون کلیک کنید تا عکس گرفتن از صفحه آغاز شود. با استفاده از نشانگر عکس، می توانیم تمام یا بخشی  از صفحه را مشابه تصویر زیر انتخاب کنیم.                                                        


ناحیه ای از صفحه را انتخاب کنید که مشکل یا چیزی که نیاز به بهبود دارد را نشان می دهد. می توانیم از نشانگرهای مختلف و هایلایت کننده هایی که در بخش ابزارها وجود دارند استفاده کنیم تا به اشیاء یا نواحی اشاره کنیم.

در این تصویر، ما از ابزارهای بیضی و مستطیل برای مشخص کردن نواحی خاص استفاده کرده ایم. همانطور که در بالا نشان داده شده است، ما امکان انتخاب رنگ برای بیضی، مستطیل، فلش و متن را داریم.

نوار ابزار عکس از صفحه

"نوار ابزار عکس از صفحه" گزینه های متعددی برای عکس گرفتن همراه با هر گونه حاشیه نویسی مورد نیاز را فراهم می کند. گزینه های موجود عبارتند از:

نام: اجازه می دهد اسم مناسبی برای عکس انتخاب کنید تا بعداً آن را پیدا کنید

کشیدن بیضی: کمک می کند که یک بیضی در بخش انتخابی از صفحه بکشید

کشیدن مستطیل: یک مستطیل بر روی هر قسمتی از صفحه می کشد

فلش: فلشی برای اشاره به هر شیء در صفحه می کشد

متن: به حاشیه نویسی یا افزودن توضیحات متنی در صفحه کمک می کند

تار کردن: ناحیه ای از صفحه را تار می کند. این برای مخفی کردن اطلاعات سری مثل اطلاعات ابراز هویت، کلیدهای اشتراک و غیره مفید است

حذف: یک شکل افزوده شده را حذف می کند

ذخیره: عکس را به عنوان بخشی از نشست exploratory test ذخیره می کند

حذف: عکس را از گزارش حذف می کند

این تصویر نتیجه ی استفاده از ابزارهای مختلف مانند تار کردن، مستطیل، متن، و فلش را نشان می دهد.


           


عکس را به عنوان بخشی از نشست Exploratory Testing با استفاده از گزینه ی ذخیره سازی از نوار ابزار ذخیره کنید.


افزودن نکته

ممکن است نیاز باشد نکات خاص را به عنوان بخشی  از نشست Exploratory Testing بیفزاییم تا فرایند یا مراحل انجام شده در پروسه ی تست را توضیح دهیم. می توانیم از آیکون افزودن نکته(  ) از ابزار Exploratory Testing برای افزودن نکات استفاده کنیم.
مشاهده ی جدول زمانی نشست

می توانید کاری که کردیم را بازبینی، یا مشاهده کنید و این به عنوان بخشی از نشست با انتخاب آیکون مشاهده ی جدول زمانی نشست ()امکان پذیر است. تصاویر زیر نشان دهنده ی جدول زمانی نشست همراه با یک عکس از صفحه و یک نکته هستند.


                                                                     


فیلم از صفحه

عکس از صفحه ممکن است نتواند مشکل انتقال بین صفحات یا عناصر غنی واسط کاربری را به شکل مورد نظر نشان دهد. اگر مشکلی مانند این دارید، ابزار Exploratory Testing یک گزینه ی دیگر برای نشان دادن باگ مربوطه دارد: می توانید از صفحه فیلم بگیرید. فیلم گرفتن از صفحه را با کلیک بر روی آیکون فیلم(  ) از صفحه شروع کنید.


                                                            


می توانیم حداکثر ده دقیقه فیلم بگیریم، پس اگر به زمان بیشتری نیاز دارید، می توانید دو فیلم جداگانه بگیرید.

بر روی  Start recording’ کلیک کنید تا از انتقال بین صفحات به شکل مناسبی فیلم بگیرید.

کلید Start Recording پنجره ی کوچک  ‘Share Screen’را باز می کند. این پنجره تمام نرم افزارهای باز شده مثل فایلهای PDF، فایلهای پاورپوینت، و پنجره های مرورگر در سیستم ما را همراه با گزینه ای برای به اشتراک گذاری کل صفحه نشان می دهد. در عکس زیر، من می توانم هریک از این موارد نشان داده شده مثل پنجره ی باز شده از سایت asp.net، فایل PDF، ماشین حساب، ارائه ها، فایل های متنی یا کل صفحه را به اشتراک بگذارم.
نکته: این گزینه به ما کمک می کند تا exploratory testing را برای یک نرم افزار ویندوز یا نرم افزار اجرایی در پنجره ی مرورگر دیگری مثل internet explorer انجام دهیم.

وقتی کارها یا مرور بین صفحات تمام شدند، ابزار Exploratory Testing را باز کنید و گزینه ی ‘stop recording’ را انتخاب کنید.اگر نیاز به بررسی فیلم دارید، به جدول زمانی نشست مراجعه کنید و فیلمی که به جدول زمانی اضافه شده را مشاهده کنید.بر روی  ‘Screen recording link’ کلیک کنید تا فیلم پخش شود.

اتصال به دستگاه

اگر نیاز به تست طراحی وب سایت پاسخگو (RWD) در یک نرم افزار تحت وب دارید، می توانید پشتیبانی از دستگاههای مختلف برای نرم افزارتان را بررسی کنید. ابزار Exploratory Testing در Perfecto قابل استفاده است. اتصال به دستگاه را با استفاده از آیکون Connect to Device( )شروع کنید.

Perfecto پیشتاز تست های خودکار موبایل است. برای اطلاعات بیشتر درباره ی آن لطفا به https://www.perfectomobile.com/ مراجعه کنید.

توقف نشست

بر روی آیکون توقف نشست()کلیک کنید تا نشست تست متوقف شود. این کار اطلاعات ثبتی و جدول زمانی را پاک می کند.

ایجاد یک آیتم کاری

وقتی یک باگ یا وظیفه ی جدید را شناسایی کنیم، می توانیم مستقیماً آیتم کاری را از ابزار Exploratory Testing ایجاد کنیم.

ایجاد باگ

آیکون ایجاد باگ()را باز کنید تا گزینه های دیگر مثل Create task و  ‘Create test case را ببینید.بر روی گزینه ی Create bug’  کلیک کنید تا با افزودن تمام جزئیات ثبتی به عنوان بخشی از جدول زمانی، یک باگ غنی را ایجاد کنید. عنوان باگ را در پنجره ی New bug وارد کنید و گزینه ی Save  را انتخاب کنید تا باگ ایجاد شود.


بر روی جدول زمانی نشست کلیک کنید تا جزئیات را مشاهده کنید.                                                                    

TFS Web Access را باز کنید و باگ (شماره: 189) را می بینید. ابزار Exploratory Testing یک باگ با تمام عکس های گرفته شده و نکات افزوده شده را ایجاد کرده است.
گزارش تصویری اعمال

وقتی یک آیتم کاری ایحاد می کنیم، باید گزارش تصویری اعمال را بیفزاییم. اگر تیک “Include image action log” را بزنیم، این تمام اعمال انجام شده در صفحه شامل انتخاب یک آدرس، یا کلیک بر روی یک لینک را شامل خواهد شد. در تصویر زیر، کاربر بر روی لینک/کلید Websites’  در صفحه کلیک کرده است. این گزینه برای ثبت مراحل تست مفید است.ایجاد یک تست موردی

می توانیم تست موردی را مستقیماً از ابزار Exploratory Testing ایجاد کنیم. آیکون Create bug’  را باز کنید و گزینه ی Create test case را انتخب کنید. عنوانی برای تست موردی وارد کرده و اعمال یا مراحلی که باید در تست انجام شوند را انتخاب کنید.

برای ایجاد تست موردی، ما فقط دو عمل/مرحله از سه عمل را انتخاب کردیم. بر روی ‘Save’  کلیک کنید تا تست موردی را ایجاد کنید.


شناسه ی تست موردی را از جدول زمانی بررسی کنید و همان شناسه را در TFS/VSTS بررسی کنید.

تست موردی با شناسه ی 16 را باز کنید و مراحل افزوده شده به آن را ببینید. از آنجایی که ما فقط دو عمل را انتخاب کردیم، تست موردی تازه ایجاد شده فقط دو مرحله خواهد داشت همانطور که در تصویر بعدی نشان داده شده است.


                     

ایجاد وظیفه

دقیقاً مثل باگ و تست موردی، ما می توانیم از ابزار Exploratory Testing برای ایجاد وظیفه استفاده کنیم. از آنجایی که وظایف به اعمال انجام شده در نرم افزار مربوط نیستند، ما تیک ‘Include image action log  را بر میداریم و با استفاده از فقط عکس ها و نکات، وظیفه را ایجاد می کنیم.


                                                                 


بر روی ‘Save’  کلیک کنید تا وظیفه ایجاد شود. شناسه ی وظیفه را از جدول زمانی بگیرید و در TFS/VSTS بازبینی کنید.

آیتم های کاری و لینک ها را مشاهده کنید

آیتم های کاری جدید مثل باگ، وظیفه و تست موردی ممکن است به یک آیتم کاری موجود لینک داشته باشند. مثلاً یک باگ تازه پیدا شده با یک تست موردی موجود لینک دارد. ابزار Exploratory Testing گزینه ای برای مشاهده ی آیتم های کاری موجود برای لینک کردن به موارد جدید را ارائه می کند.

آیکون Explore work-items to link() را انتخاب کنید و آیتم های کاری موجود را جستجو کنید. در شکل زیر، ما در جستجوی یک آیتم کاری با متن "test" هستیم.


آیتم کاری مناسب را از نتایج جستجو انتخاب کنید و بر روی ‘Explore selected work-item کلیک کنید. این کار نشست شما را با آیتم کاری انتخاب شده لینک می کند، که در این مورد، تست موردی شماره ی 16 است.

                                                             

حالا ما یک باگ جدید ایجاد می کنیم و لینک با تست موردی 16 را از جدول زمانی بررسی می کنیم.

                                                                 


حالا باگ 17 را از VSTS باز می کنیم و بررسی می کنیم که آیا لینک کار می کند یا خیر. همانطور که در تصویر بعدی می بینید، تست موردی 16 با باگ تازه ایجاد شده ی 17 لینک شده و اطلاعات سیستم و نتایج تست نیز آورده شده اند.

حالت Standalone

حالت Standalone برای همه است تا قدرت Exploratory Testing را ببینند. همه می توانند نرم افزار را در حالت connected یا disconnected  تست کنند. بدون در نظر گرفتن اینکه شما مدیریت ناقصی در TFS  یا  HP ALM داشته اید، می توانیم از ابزار Exploratory Testing برای ثبت اطلاعاتی از نقص ها استفاده کنیم.

اگر TFS  یا  VSTSرا تنظیم نکرده اید، حالت Standalone  را از بخش تنظیمات اتصال انتخاب کنید.
نشست را آغاز کنید و اعمالی که توضیح دادم را انجام دهید. وقتی تست تکمیل شد، گزینه ی Export  که در Session timeline  موجود است را برای استخراج گزارش نشست انتخاب کنید.

در مقایسه با حالت Connected، فقط گزینه ی Create bug’  در حالت Standalone در دسترس است.یک باگ ایجاد کنید و مشاهده خواهید کرد که گزارش تصویری اعمال فقط در حالت متصل وجود دارد.


به جدول زمانی بروید و گزینه ی Export را انتخاب کنید تا جزئیات نشست را استخراج کنید.


این باعث استخراج اطلاعات ثبت شده، باگ ها و دیگر اطلاعات به یک فایل html می شود.


می توانید از این فایل برای یافتن باگ ها در ابزار ردیابی نقص ها استفاده کنید یا آن را با تیم ها به اشتراک بگذارید و مشکل برطرف شود.


رفع مشکل

در حال انجام Exploratory Testing، اگر هر مشکی که قرار است برایتان به تصویر بکشم را یافتید، لطفاً به صفحه ی Connection Settings’  بروید و گزینه ی ‘Repair’  را انتخاب کنید.


این عمل ممکن است باعث شود نرم افزار از شما درخواست هویت TFS/VSTS بکند. اطلاعات مورد نیاز را فراهم کنید تا به سرور متصل شوید.

به روز رسانی

ما یک قابلیت جدید برای ثبت داده های بارگذاری صفحه ارائه کردیم، که داده های بارگذاری صفحه همراه با زمان بارگذاری منابع در نرم افزار تحت وب شما را ثبت می کند.داده های بارگذاری صفحه به عنوان بخشی از آیتم کاری در اطلاعات سیستم افزوده می شوند، که اطلاعات بیشتری در مورد محیطی که نقص ها در آن یافت شدند را فراهم می کند.

 

نتیجه گیری

با پلاگین  ‘Exploratory Testing using Chrome’، اعضای تیم شامل مدیران پروژه می توانند نرم افزار را از هر کجا تست کنند، و باگ ها را به شکل مناسب تر و مداوم تری ثبت کنند. این ابزار مفید پیچیدگی ابزارهای مدیریت نقص ها و مدیریت تست را کاهش می دهد. علاوه بر این، به مدیران کمک می کند تا وظایفی را در حین کار ایجاد کنند. احتمال دارد که قابلیت ها و پشتیبانی بیشتری در نسخه های بعدی ابزار Exploratory Testing وجود داشته باشند.